Pagasti Suntažu pagasts
Septembris - Valodu mēnesis Suntažu vidusskolā

Arī Suntažu vidusskolu šajā laikā piesātināja poētisma vilnis, kas ļāva ikvienam dzejas lasītājam atrast tajā patvērumu, iedvesmu vai jaunus atklājumus. Kā zināms, skolā tradicionāli tiek rīkotas mācību priekšmetu nedēļas. Septembris ir Valodu mēnesis, kad skandinām, rakstām, zīmējam, arī tulkojam dzeju.

Jau trešo gadu skolā iedibināta Dzejas lasījumu tradīcija, kad 9.-12.klašu skolēni pēc latviešu valodas skolotāju ieteikumiem izvēlas savu dzejoli no piedāvāto autoru klāsta un iepazīstina ar to skolasbiedrus. Šogad dzejas lasījumiem izvēlējāmies Jāņa Petera, Annas Rancānes, Jāņa Baltvilka, Leona Brieža, Ulda Bērziņa, Andra Akmentiņa dzeju. Minētajiem autoriem šajā gadā tiek atzīmētas nozīmīgas dzīves jubilejas.

Pēc rūpīgas atlases un iepazīšanās izvēlētais dzejolis tiek uzrakstīts un ilustrēts, tad, protams, pienāca kārta arī nolasīšanai. Dzejas lasījumi ir īpaši emocionāls pasākums, tam cenšamies radīt dzejisku atmosfēru - rudens ziedi, mūzika (paldies pasākuma skaņu meistaram Dāvidam no 9.b!), starojošas acis, arī dažas satrauktas sejas. Dzeju lasījām ne tikai latviešu valodā, skanēja lasījumi arī krievu un angļu valodā, tā dodot iespēju iepazīties ar cittautu autoriem. Arī valodu skolotājas Ira Andersone, Indra Puķe, Kristīne Zobena uzstājās ar dzejas lasījumu par dzejas ābeli. Pēc skolēnu atzinuma, "tas bija jauki, ka un kā skolotājas lasīja dzeju". Skolēnu izvēlētos un gaumīgi noformētos dzejoļus Valodu dienu noslēgumā varēja redzēt izstādē skolas 3.stāva gaitenī.

Vēl viens svarīgs brīdis dzejas lasītāju stāstā - neiztrūkstošais gājiens uz gaismas templi - bibliotēku. Suntažu vidusskolas bibliotēka nav tikai vieta, kur saņemt un atdot grāmatu. Nešauboties var teikt, ka bibliotekāre Valda Tuča zina visu savu lasītāju literāro gaumi, prot ieteikt, palīdz izvēlēties, organizē vērtīgus pasākumus gan skolēniem, gan pedagogiem, arī mudina visus iesaistīties makulatūras vākšanas akcijā. Valodu nedēļas laikā Valda bija organizējusi tikšanos ar dzejnieci un rakstnieci Ievu Samausku. Savdabīgā veidā Ieva Samauska iepazīstināja klātesošos ar saviem darbiem, iesaistot visus aktīvā dzejas radīšanas procesā.

Vēl jāatzīmē 10. un 12. klases pasākums iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros – Imanta Ziedoņa muzejmājas Murjāņos apmeklējums. Pēc skolēnu atzinuma, tā bija neparasta literatūras stunda, kur klātienē varēja baudīt iedvesmojošo Imanta Ziedoņa dzeju, arī aktīvi līdzdarboties aizraujošās nodarbībās. Kā atzina Sanija (10.kl.): ”Tas bija labākais muzejs, kādu līdz šim esam apmeklējuši.”

Ko Valodu dienās darīja pārējo klašu skolēni? Šeit kā atslēgvārdi kalpotu #tradīcija un #radošums. 5.klase pirmo rudens salnu rītā devās uz skolas pagalmu, lai tur piedalītos akcijā "Dzeja uz asfalta". Piektklasnieku pulks skolā šogad īpaši ražens, visi aktīvi, radoši, atsaucīgi. 6. klase šogad iesaistījās Vislatvijas dzejas dienu akcijā un veidoja emoji dzeju.

7. un 8.klase, kā tradicionāli ierasts, ar dzejas lasījumiem ciemojās pirmsskolas izglītības grupās, tur sastopot atsaucīgus klausītājus. Skolēni bija rūpīgi gatavojušies šiem lasījumiem, katrs lasītais dzejolis bija izveidots kā neliels iestudējums, aicinot uzmanīgos klausītājus iejusties dzejas tēlos.

Tā izskanējusi 2019. gada Valodu nedēļa. Bet jau  tapušas jaunas iestrādnes, ieceres, kuras radām, lai valodas apgūtu kompetenču izglītībā. Ir iecerēta dalība VBTAI rīkotajā konkursā “Dzīve manā telefonā”, LNB konkursā "Skaļā lasīšana", Izteiksmīgās runas konkursā. Un, protams, gatavošanās Suntažu  skolas 100gadei un jubilejas absolventu salidojumam.

Informāciju sagatavoja Indra Puķe, Suntažu vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja