Ogres novada pašvaldība ir saņēmusi Zivju fonda lēmumu par projekta pieteikumu “Ogres novada publisko ezeru ilgtspējīgas apsaimniekošanas un aizsardzības pasākumu pilnveide” un “Plaužu un Lobes ezeru apsaimniekošanas materiāltehniskā nodrošinājuma iegāde” apstiprināšanu.

Šogad Zivju fonda projektu konkursā pašvaldība ir vērsusi uzmanību uz Plaužu un Lobes ezeru eitrofikāciju* un tās radītajām izmaiņām ezeru ekosistēmā, tostarp aizaugšanas procesiem un raksturīgās faunas bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Nenopļaujot un nesavācot niedres tiek veicināta ezeru eitrofikācija un mikroorganismu veidošanās, kā arī niedrājs limitē uzraugošo institūciju darbinieku iespēju kontrolēt maluzvejniecības risku, jo rada nepārredzamas platības ezeros.

Projekta “Ogres novada publisko ezeru ilgtspējīgas apsaimniekošanas un aizsardzības pasākumu pilnveide” ietvaros tiks izstrādāti zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi Plaužu un Lobes ezeriem, kuri ietvers rekomendācijas ezeru ilgtspējīgai izmantošanai, tostarp ezeru apsaimniekošanas iespējām un veidiem. Projekta kopējās un attiecināmās izmaksas ir EUR 2 434, no kurām 74% ir Zivju fonda atbalsts, bet 26% ir Ogres novada pašvaldības līdzfinansējums.

Savukārt projekta “Plaužu un Lobes ezeru apsaimniekošanas materiāltehniskā nodrošinājuma iegāde” ietvaros tiks papildināts pašvaldības materiāltehniskais nodrošinājums, iegādājoties niedru pļaušanas tehniku, laivu ar motoru un piekabi, tādejādi samazinot organisko vielu un slāpekļa akumulēšanās Plaužu un Lobes ezeros. Projekta kopējās un attiecināmās izmaksas ir EUR 7 819.20, no kurām 64% ir Zivju fonda atbalsts, bet 36% ir Ogres novada pašvaldības līdzfinansējums.

Projektu pieteikumi iesniegti Zemkopības ministrijas šī gada 25.janvārī izsludinātās projektu iesniegumu iesniegšanas pirmās kārtas pasākumā “Zinātniskās pētniecības programmu finansēšana un līdzdalība starpvalstu sadarbībā zinātniskajos pētījumos zivsaimniecībā, izņemot tādu iesniegto programmu un pētījumu finansēšanu, kuri pretendē uz finansējuma saņemšanu no citu valsts vai Eiropas Savienības fondu finansējuma” un šī gada 26.aprīlī izsludinātās projektu iesniegumu iesniegšanas otrās  kārtas pasākumā “Zivju resursu aizsardzības pasākumi, ko veic valsts iestādes vai pašvaldības, kuru kompetencē ir zivju resursu aizsardzība (izņemot attiecīgās institūcijas kārtējos izdevumus)”.

*Ar jēdzienu "eitrofikācija" apzīmē apstākļus, kad ūdenstilpē, pateicoties biogēno elementu (slāpekļa, fosfora, silīcija savienojumi) satura pieaugumam, ievērojami palielinās bioloģisko procesu intensitāte, kas vispirms novērojama kā aļģu attīstība, organiskās vielas uzkrāšanās un kopumā noved pie ievērojamas ūdens kvalitātes pasliktināšanās. Avots: Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs