Suntažu pagasts Kultūra
Deju kolektīvi “Sunta” un “Suncele” piedalījušies starptautiskā festivālā Polijā
Saite uz fotogaleriju

Dalību festivālā abas Suntažu deju kopas ieguva pēc Polijas slāvu kultūras un mākslas organizācijas priekšsēdētāja vietnieka pana Mariana Kozlovska uzaicinājuma. Tieši Marians un viņa dēls Martins mūs uzņēma savā mājīgajā un skaistajā atpūtas bāzē “Sloneczna Polana”, kura atrodas Radodzierz ezera krastā Osini ciematā.

Līdz šim notikuši 6 pašas Polijas Slāvu kultūras un mākslas organizācijas rīkotie festivāli, kuros piedalījušās delegācijas no 21 valsts. Festivāli tiek veltīti dažādām tautas mākslas nozarēm, šogad – folklorai. Mums bija jāuzstājas 2 koncertos, kuriem bijām sagatavojuši 45 minūšu garu koncertprogrammu.

Festivāls iesākās ar seno amatnieku darinājumu izstādi un tirdziņu. Pirmais koncerts, kurš vienlaicīgi bija arī konkurss, notika senā Polijas pilsētā Helmno (vēsturiski arī Kulma). Koncertā savas folkloras programmas prezentējām kopā ar vieskolektīviem no Ukrainas ,Baltkrievijas, protams, arī no Polijas. Helmno iedzīvotāji un festivāla viesi ar sajūsmu uzņēma Suntas un Sunceles programmu. Īpašu interesi izraisīja Suntas un Sunceles skaistie tautas tērpi. Koncertbraucienā mums bija līdzi arī Suntažu Kultūras nama folkloras kopas “Saule” dalībniece, koklētāja Kristīne Norkusa. Senā mūzikas instrumenta spēle deju priekšnesumu starplaikos festivāla apmeklētājos izraisīja lielu sajūsmu un interesi.

Otrajā festivāla dienā kopā ar citiem festivāla dalībniekiem piedalījāmies krāšņā dalībnieku parādē Helmno vecpilsētā. Gājienā pa vecpilsētas ielām katrs kolektīvs sniedza īsu, stilizētu priekšnesumu, iesaistot tajā arī festivāla viesus. Suntažnieku rotaļdeja “Tūgadiņ, tāgadiņ” izsauca lielus aplausus.

Mājastēvi bija gādājuši, lai pēc iespējas labāk varētu iepazīt ezeriem, mežiem un pilīm bagāto Polijas ziemeļrietumdaļu. Bijām Toruņā, Nikolaja Kopernika dzimtajā pilsētā, Gņevā, arī Grudzjondzu vecpilsētā. Protams, apmeklējām iespaidīgo Malborkas pili, kas 2. pasaules karā tika pārvērsta gruvešos, bet nu gandrīz pilnībā atjaunota. Bet Košubijas novadā Šimbarkas izglītības un reģiona popularizācijas centrā iepazinām 3 Ginesa rekordu grāmatā ierakstītos brīnumus: māju ar kājām gaisā, pasaulē lielākās klavieres un garāko dēli, no kura izveidots galds, pie kura vienlaikus var apsēsties 230 cilvēki. Bet galvenais – pārliecinājāmies par poļu viesmīlību un lepnumu par savu zemi.

Festivāla pēdējā diena atnesa lielisku pārsteigumu –“Sunta” ieguvusi festivāla Grand Prix balvu, bet “Suncele” –laureātu balvu, kā arī uzaicinājumu nākamajā gadā piedalīties augstākā līmeņa tautas mākslas festivālā “Dari zemli”. Žūrijas komisijas locekļiem patika latviešu tautas deju daudzveidība, muzikālais pavadījums, dejas rakstu nepārtrauktā maiņa un deju soļu dažādība.

Par šīs sezonas skaistāko piedzīvojumu pateicība pienākas mūsu vadītājai Skaidrītei Andževai, Suntažu Kultūras nama vadītājai Dzidrai Sproģei un šoferīšiem, kas mūs izvadāja pa līkumotajiem Polijas un Lietuvas ceļiem, kā arī ģimenēm,kuras mūs atbalstīja.

Smēlušies daudz sirsnības un vēl lielāku prieku dejot, esam sapratuši, ka smagais ikdienas darbs mēģinājumos ir bijis tā vērts, ja spējam tik daudz prieka dejojot rast paši un priecēt citus.

Informāciju sagatavoja Indra Puķe

Foto: Guntars Kļaviņš